Haber

Tarımın Asrı Muğla’da Başladı

Tarımda hayata geçirdiği projelerle farkındalık yaratan Muğla İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, son 3 yılda gerçekleştirdikleri çalışmaları değerlendirerek 2023 yılında Muğla tarımını daha doğru amaçlara taşıyacak yeni proje ve çalışmalarını açıkladı. , bir basın toplantısında. Türkiye’nin yüzyılının “tarım yüzyılı” olacağını söyleyen Muğla İl Tarım ve Orman Müdürü Barış Saylak, tarımın milli savunma kadar değerli olduğuna ve kendi üretimimiz için gıdaya erişimin şart olduğuna değindi. Baş başa gerçekleştirilen basın toplantısına Muğla’nın farklı ilçelerinde üretim faaliyetlerini sürdüren üreticiler başarı öykülerini anlattı.

Muğla’da üç yılda elde edilen tarımsal gelişme ivmesinin rakam ve istatistiklerle paylaşılması. Muğla İl Tarım ve Orman Müdürü Barış Saylak, şunları söyledi: Türkiye Cumhuriyeti, tarım ekonomisinde dünyanın en büyük on ülkesinden biridir. FAO ve OECD rakamlarına göre Türkiye, iki yıl üst üste 4,5 milyar dolar ihracat fazlası veren bir ülke. Bugün geldiğimiz noktada Sayın Bakanımızın öncülüğünde tüketicilerin sağlıklı gıdaya daha ekonomik bir şekilde ulaşmasını sağlamak birinci önceliğimizdir. Muğla’daki hedefimiz bu” dedi.

“Muğla’da ezberler bozuldu” diyerek saylak, Sözlerine şöyle devam etti: “Bu verimli topraklarda üretim yapan çiftçi bir ailenin çocuğu olarak önce üreticinin yanında olacağımızı, ardından tarımda Muğla’nın tüm paydaşları ile birlikte yol alacağımızı söyledik. ortak bir akıl Muğla’da tarım ve turizm birbirinin alternatifi değil el ele gidecek dedik. Çünkü Muğla sadece önemli bir turizm destinasyonu değil, aynı zamanda mikroklima özelliği ile çok zengin ürün desenine sahip, nüfusunun yüzde 54’ü kırsal kesimde yaşayan bir tarım kenti.

Barış Saylak, Muğla İl Tarım ve Orman Müdürü , ardından Muğla’da 2019 yılından itibaren gelişen tarımsal üretimi ve şehrin tarımsal vizyonunu rakamlarla anlattı. Muğla ili genelinde toplam 2 milyon 70 bin dekar tarım arazisi olduğunu ve 51 bin çiftçinin üretim faaliyetlerini sürdürdüğünü belirtti. Bunun 1 milyon dekarının zeytinlik, geri kalanının ise sebze, nadas ve süs bitkileri alanları olduğunu söyleyen Saylak, Muğla tarımının en büyük handikaplarından birinin İstanbul, Ankara gibi büyük şehirlerden Muğla’ya gelen nüfus olduğunu söyledi. tarım arazilerini alıp atıl bırak. Saylak, “Üretilmeyen arazinin varlığı bizim için ciddi bir kayıp” dedi.

Saylak, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nün 2022 yılında yürüttüğü projeler ve ulaştığı hedefler hakkında şu sayısal bilgileri verdi: “İl Müdürlüğümüzün düzenlediği eğitim, çiftçi buluşmaları, kurslar ve gösteriler kapsamında eğitim alan çiftçi sayısı. 2022’de 30 bine ulaştı. Yine aynı dönemde doğa sevgisi ve çevre tahribatı konusunda farkındalık yaratmak için 13 ilçede 32 bin 580 birinci sınıf öğrencisine tiyatro oyunlarıyla ulaşıldı.”

DENİZLERİMİZE SU İŞLERİ KÜLTÜRÜ İÇİN DE SAYGI DUYUYORUZ

Muğla tarımına 2022’de 238 milyon TL’lik Bakanlık bazında hibe verildiğine işaret eden Saylak, “2018’de bu rakam 103.3 milyon TL’ydi. 2022’de tarım ve su işleri ihracatında da çok değerli başarılar elde ettik. 2018 yılında toplam 556 milyon dolar olan tarım ve su işleri ihracatı, 2022 yılında 885 milyon 178 dolara ulaştı. Bu rakamın 804 milyon doları sadece su işlerine ait. Muğla, Türkiye’de su ürünleri yetiştiriciliğinde liderdir. Geçen yıl alabalık üretiminde ve yavru balık üretiminde 26.500 ton ile ikinci sırada yer aldık. Bu dönemde görevimiz olmayan şeyler de yaptık. Türkiye’de sualtı dalış takımı kuran tek İl Tarım ve Orman Müdürlüğü olduk. Çünkü önceliğimiz; tarım, turizm ve çevre. Tüm gücümüzle Muğla’nın zevkine yakışır bir kalkınma çalışması yapıyoruz. Bu, sosyo-ekonomik refahı artırma çabasıdır. Denizlerimizi temiz tutarsak gelecek nesillere sürdürülebilir kültür balıkçılığı aktarabiliriz. Bu bizim görevimiz. 2022 yılında 65 farklı noktada denizlerimizden 20 bin metrekare hayalet ağı temizledik. Sadece üretmiyoruz, denizin dibini temizliyoruz. Son üç yılda 361 bini göllerde, 220 bini denizlerimizde olmak üzere 580 bin yavru saldık” dedi.

KÜÇÜK HAYVANCILIĞI TEŞVİK EDERİZ

Muğla’da hayvancılık projelerine büyük önem verdiklerini anlatan, Barış Saylak, Büyükbaş hayvan sayısının 265 bin 784’e, küçükbaş hayvan sayısının ise yüzde 32 artışla 579 bin 317’ye ulaştığını kaydetti. 2018 yılından bu yana Hastalıktan Ari İşletme sayısının 17 kat artarak 154’e ulaştığını anlatan Saylak, GEKA ve YİKOB iş birliği ile hayata geçirilen Seydikemer Hayvancılık İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nin (TDIOSB) Bakanlık tarafından onaylandığını açıkladı. ve müteşebbis bir heyet oluşturuldu. Tarımdaki yeni yaklaşım, büyükbaş hayvanlarla ilgili bazı endişeleri de beraberinde getiriyor. Artık birinci öncelik büyükbaş hayvan sayısını artırmak değil. Çünkü Türkiye su fakiri bir ülkedir. Büyükbaş hayvancılığın olmazsa olmazı kaba yem bitkilerinin bol sulamaya ihtiyaç duymasıdır. Bunun yerine, küçükbaş hayvancılığı desteklemeye ve teşvik etmeye değer veriyoruz.” dedi.

Muğla’nın diğer önemli eserlerinden biri olan çam balının orman yangınları, küresel ısınma gibi etkenler nedeniyle sıkıntılı bir dönem yaşadığını belirten Saylak, ilimizde ortalama 8 bin ton çam balı üretildiğini söyledi. koloni sayısının yaklaşık 1 milyon olduğu ve 5 bin ailenin geçimini arıcılıktan sağladığı. Saylak, Apiterapi İhtisas İnovasyon Merkezi kapsamında genç arıcılara eğitimler verildiğini söyledi.

“SİZ YETERİN, BİZ SİZİ DESTEKLEMEYE DEVAM EDECEĞİZ”

Tarım ve Orman İl Müdürü Barış Saylak da son dönemde kırsal kalkınma yatırımlarına verilen destekler hakkında detaylı bilgi verdi. 2022 yılında ilk kez makine ekipman desteği verildiğini ve 1.55 çiftçiye ulaşıldığını anlatan Saylak, şöyle devam etti: “Kırsal kalkınma yatırımlarının desteklenmesi kapsamında 2018 yılında 3.569.000 TL hibe ödenirken, 2022 yılında hibe ödemesi yapıldı. %597,14 artışla 21.311.824,41 TL. hibe ödenmiştir. Uzman Eller Projesi kapsamında ilimizde 11 proje onaylandı ve 11 proje için 1.068.809,94 TL ödendi.”

Saylak, diğer tarımsal verilerle ilgili şu bilgileri verdi:

  • 2018 yılında 148.042 dekar olan mera kışlık ve yazlık alanımızı yeni tespit çalışmalarımızla %23,5 artışla 182.861 dekara çıkardık.
  • 2004-2019 yılı ortasında 6.550 dekar alanda mera ıslahı ve amenajman çalışması yapılırken, projemiz 2020-2021-2022 yıllarında 18.846 dekar alanda başlamış ve devam etmektedir.
  • Börülce üretiminde Türkiye 1.’si, yağlık zeytin üretiminde Türkiye 2.’si, sofralık domates ve kabak üretiminde Türkiye 3.’sü olduk.
  • Tıbbi ve aromatik bitkiler yayım ve kümelenme projesi kapsamında 2022 yılında 1 milyon 764 bin 410 fidan dağıttık.

 

ZEYTİNİN VE ZEYTİNYAĞININ BAŞKENTİYİZ.

İl Tarım ve Orman Müdürü Barış Saylak, Muğla’da zeytin ve zeytinyağı üretiminde kaliteyi artırmaya yönelik projeleri de hayata geçirdiklerini belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Türkiye’deki zeytin varlığı 197 milyon adet. Zeytini korumaya devam ediyoruz. Sayın Valimizin Başkanlığında bir Zeytin A.Ş. Kuruluşuyla ilgili planlarımız var. Tüm şirketlerimizi dahil ederek tüm hedeflerimizi bu şirket üzerinden kol kola, omuz omuza en kısa sürede gerçekleştirmeyi planlıyoruz. El birliği ve güç birliğiyle, ortak akılla bu sorunu aşacağız. Mart ayında başlayacağımız ve uzun süredir üzerinde çalıştığımız bir projemiz daha var. Olive Turkey’e Muğla’dan başlayacağız. Zeytinin ve zeytinyağının başkentiyiz. Kimse gücenmesin. Biz iddialıyız.”

2023 HEDEFLERİ

İl Tarım ve Orman Müdürü Barış Saylak düzenlediği basın toplantısında kurumun 2023 hedeflerini tek tek sıraladı. Yerel Kırsal Kalkınma Modeli; Muğla projesi ile Muğla eserlerinin tüketici ile buluşturulacağı şehrin farklı noktalarında satış mağazaları kurulacağını anlatan Saylak, bu dönemde Milas’ta yeniden Topraksız Tarım İhtisas Organize Sanayi Bölgesi kurulacağını bildirdi. Saylak, 2023 hedeflerine ilişkin sözlerini şöyle sürdürdü:

“6 milyon 735 bin TL ihale bedeli ile 15 metre uzunluğunda, yaklaşık 4 metre genişliğinde, 530 beygir gücünde çift motorlu su işleri muayene ve kontrol gemisi ihale süreci devam ediyor. Bu gemi, denetim ve kontrollere ivedi bir şekilde müdahale etmekle kalmayacak, bünyesinde bulundurduğu cihaz ve teknolojilerle de çok yönlü olarak kullanılacak. İl Müdürlüğümüz bünyesinde oluşturulan dalış kadrosu ile hem su altı hem de su üstü araştırma çalışmaları yapılabilmektedir. Buzağı Kalkanı ve Buzağınızı Koruyun projelerimiz devam ediyor. Kadın Dayanışmasıyla Koyun Yetiştiriciliği kapsamında bin kadın üreticiye 10 bin koyun ve 400 koç dağıtacağız. 2023 yılında 1,3 milyon tıbbi ve aromatik bitki fidesini daha toprağa kazandıracağız. Çayır ve mera ıslah projelerimize aynı şekilde devam edeceğiz. 2023 yılında toplam 4.456 dönüm alan üzerine yapacağımız projemiz Bakanlığımız tarafından onaylanmıştır. Seydikemer Dere ve Köyceğiz Döğüşbelen mera alanında yapılacak iki projenin ekonomik getirisi 5 milyon 125 bin TL’dir.”

Özellikle turizm sektöründe gıda israfına dikkat çeken Barış Saylak, Türkiye’de tüketim alışkanlıklarının değiştirilmesi ve israfın önlenmesi için gazetecilerden bir zemin beklediklerini belirterek, “Türkiye her yıl 8 milyon ton gıdayı çöpe atıyor. Kişi başı 93 kilo! Üretmek çok zor. Üretilen taze sebze ve gıdaların yarısı çöpe gidiyor! Alışkanlıklarımız, tüketim ve beslenme alışkanlıklarımız, her şey dahil turizm anlayışımız bunun en büyük nedenlerinden biri. Su kaynaklarımızı korumamız gerektiği gibi gıdalarımızı da korumamız gerekiyor. Bu konuda basından destek istiyoruz. Dünyada 1 milyar insan obezite ile uğraşırken, 800 milyon insan açlık tehlikesiyle karşı karşıya! Bu çok değerli bir konu.”

KIRSALDA YAŞAYAN GENÇLERE UZMAN ELDEN DESTEK

Üreticilere seslenen Barış Saylak, “Doğru üretim yapan tüm çiftçilerimize ‘Gelin size destek olalım’ diyoruz. Üreticilerimizin de Muğla’daki kırsal kalkınma desteğimize başvurmalarını istiyoruz. Bu destekleri vermek için kapı kapı dolaşıyoruz. Uzman Eller Projemiz ile üniversitelerimizin ilgili bölümlerinden mezun olan genç nüfusumuzun kırsalda üretmesini sağlamaya çalışıyoruz. Kırsalda yaşamaları şartıyla her bir genç kardeşimize 250 bin TL hibe vereceğiz. Artık kırsala dönme zamanı” dedi. konuştu. Saylak, bu amaçla 3 bakanlığın kırsal kesimdeki yaşam koşullarını iyileştirmek için harekete geçtiğini söyledi.

Muğla’da yerel yönetimler ve STK’lar tarafından ‘tarım’ adına bazı girişimlerin olduğunu söyleyen Saylak, tüm iyi niyetleri desteklediklerini ancak tarıma fayda sağlamayacak faaliyetler konusunda uyarılarda bulunmaya devam edeceklerini kaydetti. Saylak, “Bunları iyi niyetle yapmaya çalışan sivil toplum kuruluşları ve yerel yönetimler var. Bu işlerin uzmanı yüz yılı aşkın tecrübesiyle Tarım ve Orman Bakanlığı’dır. Biz işimizi yapalım, siz işinizi yapın. Yarın ekilecek tarlaları kuruş katmayacak ürünlerle doldurmayın. Buna da “tarımı destekliyoruz” demeyin. Tüm iyi niyetli yaklaşımlara saygı duyuyorum, ancak uymadığınızı bilin. Gelin, kaynak ayıracak mısınız diye sorun. Örneğin drone ile ilaçlama yapamazsınız. Hangi lokasyonda neyin mevcut olduğunu bilmeden havadan spreyleme yapamazsınız.”

Basın toplantısı daha sonra Muğla’nın başarılı yapımcılarının basın mensuplarına sunumuyla devam etti. Dalaman, Datça, Milas, Yatağan ve Fethiye’den üreticiler, projelerden aldıkları destekle işlerini nasıl geliştirip büyüttüklerini gazetecilere anlattı.

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

habercandir.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
adalar escort
arnavutköy escort
ataşehir escort
avcılar escort
bağcılar escort
bahçelievler escort
bakırköy escort
başakşehir escort
bayrampaşa escort
beşiktaş escort
beykoz escort
beylikdüzü escort
beyoğlu escort
büyükçekmece escort
çatalca escort
çekmeköy escort
esenler escort
esenyurt escort
eyüp escort
fatih escort
gaziosmanpaşa escort
güngören escort
kadıköy escort
kağıthane escort
kartal escort
küçükçekmece escort
maltepe escort
pendik escort
sancaktepe escort
sarıyer escort
şile escort
silivri escort
şişli escort
sultanbeyli escort
sultangazi escort
tuzla escort
ümraniye escort
üsküdar escort
zeytinburnu escort
istanbul escort
betturkey
jojobet
deneme bonusu veren siteler